Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Czytanie '2019

Utworzono dnia 06.09.2019

Narodowe Czytanie - Nowele Polskie

Utworzono dnia 06.09.2019, 13:34

Narodowe Czytanie 2019 na Rynku w Szczucinie

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru ośmiu lektur na ósme Narodowe Czytanie.

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

6. września br., spotkaliśmy  się na Szczucińskim Rynku,  by razem odkryć piękno i aktualność nowel polskich. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach i z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie wraz z nauczycielami, członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki, bibliotekarze gminy Szczucin  i mieszkańcy.  List przewodni prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał z-ca Burmistrza Szczucina Tomasz Bełzowski,  a wybrane utwory przeczytali: Szczepan Cieślak, Maria Pietracha, Szymon Sznajder, Ilona Mach, Szymon Szczęch, Stella Dąbroś, Lucyna Szot, Anna Urbanik, Paulina Ćwięka, Oliwia Jastrząb, Ewa Gorzkowicz, Liwia Soja, Monika Dąbroś, Andrzej Mach. Osnowę historyczną całości  nadała Monika Kosińska. Osoby, które  przyniosły egzemplarz wybranej noweli otrzymały pamiątkowe odbicie pieczęci Narodowego Czytania przekazanej przez Kancelarię Prezydencką. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tej pięknej i patriotycznej akcji Do zobaczenia za rok.