Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wieniec Dożynkowy

             Tradycja wicia wieńca dożynkowego sięga XVI wieku. Wtedy to, na naszych ziemiach przeżywała swój rozwój gospodarka folwarczna. Niektóre źródła podają, że obchody dożynkowe zawierają ślady najstarszych obrzędów i ofiar składanych bóstwom urodzaju, mowa tutaj o zwyczaju związanym z ostatnią garścią niezżętego zboża, które po żniwach pozostawiano na pustym polu. Miało to symbolizować ciągłość wegetacji i urodzaju. Ścinał je bardzo uroczyście najlepszy żniwiarz, po czym wręczał je żniwiarkom przodownicom, aby uplotły z nich wieniec.

            Cieszymy się, że tradycja wicia wieńca dożynkowego na terenie Gminy Szczucin wciąż jest kultywowana. Z roku na rok widoczne jest ogromne zaangażowanie mieszkańców, a ich kreatywność i pomysłowość zachwyca oglądających. Pamiętać jednak należy co symbolizuje i czym charakteryzuje się tradycyjny wieniec dożynkowy. Przede wszystkim powinien być wykonany zgodnie z wielowiekową tradycją. Według etnografów tradycyjny wieniec dożynkowy powinien być wykonany w kształcie proporcjonalnej korony, złożonej z czterech, sześciu bądź ośmiu ramion. Ważnym elementem jest zwieńczenie całej formy, najczęściej poprzez umieszczenie na jej szczycie symboli religijnych takich jak: krzyż, hostia, monstrancja. Do jego uwicia należy użyć czterech podstawowych zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Udekorowany powinien być kwiatami polnymi i ogrodowymi, owocami, warzywami i ziołami. Niedopuszczalne jest, aby w tradycyjnych wieńcach dożynkowych umieszczać kwiaty zakupione w kwiaciarni, owoce południowe, dekoracje wykonane z nasion ryżu czy innych, które nie występowały w tradycyjnych wieńcach dożynkowych. Zgodnie z tradycją do przygotowania wieńca nie powinno używać się drutów ani metalowych konstrukcji. Wszystkie elementy powinny być łączone ze sobą za pomocą lnianych sznurów i nici. Brak nawiązania formy do tradycji wieńców dożynkowych lub jego sztuczna i nienaturalna zawartość powoduje że nawet najpiękniejszy i najbardziej pracochłonny wieniec nie otrzymuje uznania w konkursach.  Wszystko co nie mieści się w kształcie korony, nazywane jest ozdobą dożynkową lub wieńcem nowoczesnym.

                Przygotowując tradycyjny wieniec dożynkowy zwróćmy zatem uwagę na zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, użytych materiałów i techniki wykonania. Oczywiście nie bez znaczenia są także walory estetyczne, w tym kompozycja, dobór barw i ogólny wyraz artystyczny.

Wieńce Dożynkowe w Gminie Szczucin w 2022 r.

Utworzono dnia 19.08.2022, 13:38

Logo katalog on-line

baner boczny: Sowa MOBI

Logo w.bibliotece

Logo Facebooka

Logo Dyskusyjnego Klubu Książki

 

 

Programy:

 

    Logo Biblioteki Narodowej

                

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej