Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie DKK dla dorosłych

Utworzono dnia 14.09.2023

Spotkanie DKK dla dorosłych '12.09.2023

Utworzono dnia 14.09.2023, 10:00

12 września powróciliśmy do naszych spotkań w ramach DKK dla dorosłych.

Tym razem Dyskusyjny Klub Książki sięgnął do twórczości francuskiego pisarza Guillaume Musso ( ur. 1974 r.), który jest obecnie w swoim kraju u szczytu sławy, a jego twórczość tłumaczona na 40 języków doczekała się także kilku ekranizacji. Jest to autor sprawnie łączący elementy i możliwości takich gatunków literackich jak powieść sensacyjna, kryminalna, obyczajowa, które dzięki umiejętności zaspokojenia oczekiwań odbiorców  zyskały pisarzowi rzesze czytelników na całym świecie. Nic dziwnego, że pierwsze powakacyjne spotkanie DKK było poświęcone powieści ,,Central Park” z 2014 roku.

Powieść zaskakuje od pierwszej strony, kiedy to poznajemy dwójkę głównych bohaterów, którzy budzą się na ławce w parku i ku własnemu zaskoczeniu stwierdzają, że są przykuci do siebie kajdankami. Alice i Gabriel nawet się nie znają, widzą się pierwszy raz w życiu, zatem jak do tego doszło? Jak się tam znaleźli? Amnezja, interwencja kosmitów czy po prostu upojna noc w oparach alkoholu, po której nie zostało nawet wspomnienie? Alice to Francuzka na co dzień mieszkająca w Paryżu.  Gabriel jest Irlandczykiem z Dublina. A  więc jak trafili do Nowego Yorku na tę samą ławkę, w dodatku z kajdankami na nadgarstkach? Para obcych sobie ludzi po pierwszym szoku podejmuje współpracę, aby po pierwsze uwolnić się od kajdanek, a po drugie rozwikłać tę absurdalną sytuację, w której się znaleźli.

Dla zaostrzenia apetytu dodam tylko, że po takim zaskakującym wstępie na czytelnika czeka cała seria następnych niespodzianek, o których opowiadać oczywiście nie będę, pozostawiając przyjemność ich poznawania odbiorcom.  

Akcja powieści rozgrywa się na dwóch planach. W planie realnym autor zabiera nas na wycieczkę po Nowym Yorku wraz z parą bohaterów, którzy chcą rozszyfrować sytuację, w jakiej się znaleźli, zaś reminiscencje Alice przenoszą nas w czasie i przestrzeni na uliczki Paryża, a z czasem, wraz z Gabrielem,  odwiedzimy także Dublin. Te trzy miasta stworzą w powieści swoisty Trójkąt Bermudzki, w obrębie którego rozegra się fabuła.

Godna podziwu znajomość topografii Nowego Yorku nie jest jedynym walorem poznawczym utworu. Podczas lektury uświadamiamy sobie także ogromne możliwości jakie dają nowe technologie zastosowane przez policję. Wraz z piękną Alice i Gabrielem, dzięki pomysłowości autora,  przemieszczamy się w czasie i przestrzeni, wraz z nimi zostajemy wplątani w sieć zagadkowych wydarzeń, jesteśmy perfidnie wręcz zaskakiwani i wyprowadzani w pole, co jest - rzecz jasna - świadomym zabiegiem i zaletą powieści dla miłośników thrillerów. Czytelnik oczekujący mocnych wrażeń, utrzymującej w napięciu fabuły, amator kryminalnej intrygi z niemałym ukontentowaniem w ,,Central Parku” znajdzie to wszystko. 

Alice i Gabriel w trakcie brawurowo poprowadzonej akcji odkrywają siebie nawzajem, poznają swoją przeszłość i odsłaniają przed sobą to, co w ich życiu najtrudniejsze. Nic więc dziwnego, że zakochują się w sobie. Czy jednak po rozwiązaniu zagadki, która ich połączyła, będą w stanie sprostać nowemu wyzwaniu, jakie stawia przed człowiekiem szara, monotonna i pozbawiona adrenaliny  codzienność? Czy tragiczne przeżycia Alice nie zakłócą jej szczęścia? Czy nie odbiorą wiary w to, że wszystko można zacząć od nowa? Że można zaufać życiu, Gabrielowi i wreszcie sobie samej…? Czy Gabriel - ,,mężczyzna po przejściach” – nie popełni drugi raz tych samych błędów?

No cóż… Tego się już nie dowiemy, ale przecież  to wcale nie musi psuć przyjemności czytania.

 

                                                                                                                                                     Ewa Kaczówka

Logo katalog on-line

baner boczny: Sowa MOBI

Logo w.bibliotece

Logo Facebooka

Logo Dyskusyjnego Klubu Książki

 

 

Programy:

 

    Logo Biblioteki Narodowej

                

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 323

W poprzednim tygodniu: 331

W tym miesiącu: 698

W poprzednim miesiącu: 1889

Wszystkich: 75325