Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

NARODOWE CZYTANIE 2022

Utworzono dnia 02.09.2022

NARODOWE CZYTANIE '2022

Utworzono dnia 02.09.2022, 12:42

11. Edycja Narodowego Czytania na Szczucińskim Rynku  „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”  – napisał w liście przewodnim Andrzej Duda Prezydent RP (fragment).

            Narodowe Czytanie zainaugurowała dyrektor SCKiB w Szczucinie Krystyna Szymańska, a list Prezydenta RP przeczytał Janusz Bukała – dyrektor CUW w Szczucinie.

            W przygotowanie uroczystości zaangażowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie i z Zabrnia, a byli to; Gabriela Dzięgiel, Dominika Dudek, Liliana Morawiec, Aniela Grędys, Klaudia Łuszcz, Aleksander Buchaniec, Mikołaj Beker, Krzysztof Bystroń, Maciej Łuszcz, Gabriela Jędo oraz czytelniczki szczucińskiej biblioteki Aneta Paciorek i Daria Chrabąszcz.

            Każdy, kto przyszedł na spotkanie z własnym egzemplarzem książki, odcisnął na niej specjalną pamiątkową pieczęć.