Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Klub Trzeciego Wieku

Klub Trzeciego Wieku skupia ludzi chętnych do wspólnych spotkań i działań na rzecz lokalnej społeczności. Należą do niego osoby w wieku 55+. Spotkania odbywają się w czwartki o godz.17.00. Zapraszamy wszystkich chętnych do Klubu.

 

 Cele działania Klubu Trzeciego Wieku

 

1.      Integracja i aktywizacja wśród Seniorów.

2.      Upowszechnianie inicjatyw edukacyjnych w różnych aspektach nauki.

3.      Promowanie zdrowego stylu życia i aktywnośći fizycznej.

4.      Podtrzymywanie więzi społecznych i propagowanie komunikacji międzyludzkich.

5.      Rozwój indywidualnych i wspólnych zainteresowań.

              6. Inspirowanie wszelkich działań i angażowanie słuchaczy do aktywności na rzecz wspólnego środowiska.

              7. Edukacja artystyczna.

 

Aktywizacja seniorów i pozyskiwanie środków na rzecz ich rozwoju, to kolejna forma działalności Centrum, mająca na celu integrację środowiska osób starszych i ich rozwój.  26.02.2016., w Domu Kultury w Szczucinie zainaugurował swoją działalność Klub Trzeciego Wieku. Wynikiem aktywizacji seniorów z gminy Szczucin była realizacja trzech projektów.

"60 + Nowy Wiek Kultury" – realizowany przez Stowarzszenie Teatr Nowy w Krakowie. W ramach tego projektu  uczestnicy wzięli udział w cyklu warsztatów teatralnych, a finałem był festyn pn. "Kulturalne Odloty – Gminny Dzień Aktywności", którego program obejmował: premierę spektaklu teatralnego szczucińskich seniorów "U Menopauzy na imieninach", występ krakowskiego satyryka Krzysztofa Piaseckiego oraz show Marcina Dańca. Końcowym efektem tego projektu było założenie Stowarzyszenia pn. "Radosny Senior w Szczucinie".

"Fitnes dla Seniora – Nowe Usługi Aktywności Społecznej", realizowany przez Partnerstwo dla Rozwoju Obszarów Wiejskich Ekonomia – Nauka – Tradycja "PROWENT" Lokalna Grupa Działania. W ramch projektu realizowane były zajęcia ruchowe z instruktorem oraz cykl spotkań z dietetykiem.

„Aktywny Senior – Jestem, Działam, Partycypuję i Decyduję", realizowany w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Program obejmował szkolenia wyjazdowe, treningi stacjonarne w gminie, wizyty grupy na posiedzeniu Komisji Rady Miejskiej i na posiedzeiniu Rady Miejskiej oraz "Seniorskie Skrzynki Obywatelskie w Gminie", "Seniorskie Warsztaty Ożywienia Obywatelskiego" i Powiatowe Fora Seniorów. W wyniku tego projektu powstała jedyna w powiecie dąbrowskim Senioralna Rada Gminy Szczucin.

W 2018 roku Stowarzyszenie „Nowoczesna Gmina Szczucin” i SCKiB, wzięło udział w edukacyjnym projekcie pn. "Złoty indeks wiedzy – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie w senioralnej przestrzeni". Przedsięwzięcie odbywało się w Domu Kultury i obejmowało cykl wykładów z dziedziny historii, literatury, filozofii, prawa, blok wykładów o zdrowiu, warsztaty rehabilitacyjne i psychologiczne, kurs języka  angielskiego oraz wyjazdy studyjne do Krakowa, Warszawy, Łowczówka, Ciężkowic i Kąśnej Dolnej.

            Konferencja w Dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w dniu 11.10.2018 r., zakończyła projekt realizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie pn. "Złoty indeks wiedzy – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie w senioralnej przestrzeni", w której uczestniczyło sześć Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w tym nowopowstały UTW przy Stowarzyszeniu „Nowoczesna Gmina Szczucin”. Realizacja projektu trwała od 19.03.2018r. do 31.10.2018r. i zaangażowała ok. 80 seniorów z gminy Szczucin. Koordynatorem projektu była Krystyna Szymańska dyrektor SCKiB w Szczucinie, a nad całością prac realizacyjnych czuwała Danuta Domarecka.

W ramach projektu odbyło się 11 wykładów:

- Jak Polacy wybili się na Niepodległość?

- Chrześcijaństwo a islam

- Chrześcijańskie korzenie Europy

- Sławomir Mrożek – demaskator absurdów świata

- Polak i Europejczyk spogląda na Amerykę. Popularne źródła znanego mitu

- Post-prawda zagrożeniem dla człowieka

- Granice tolerancji

- Konsumenckie odstąpienie od umowy

- Instytucje UE o chatrakterze ponadnarodowym: Komisja Europejska, Parlament Europejski, Trybunał Sprawiedliwości UE

- Endoprotezoplastyka stawów biodrowych – operować czy poczekać?

- Fizjoterapia w dolegliwościach kręgosłupa – zabiegi kinezyterapeutyczne, masaż (rodzaje masażu: klasyczny, gorące kamienie, bańka chińska)

 

Warsztaty:

- Warsztaty rehabilitacyjne – 15 godzin zajęć w gabinecie fizjoterapii GZOZ w Szczucinie

- Warsztaty psychologiczne – 9 godzin

 

Kursy:

- Lektorat języka angielskiego – 25 godzin

 

Wyjazdy studyjne – ZAJĘCIA Z HISTORII SZTUKI I KULTURY REGIONU

- Sztuka Niepodległa – Muzeum Narodowe w Krakowie, Teatr Słowackiego – sztuka A. Wajdy „Z biegiem lat, z biegiem dni”

- Śladami historii –  2 dniowy wyjazd do Warszawy – Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Sejm RP, Muzeum Historii Żydów Polskich, Cmentarz Powązkowski.

- Szlakiem naszych przodków – wyjazd do Łowczówka – cmentarz nr 171 z I wojny światowej, Ciężkowice – Rynek, kościół, Muzeum Przyrodnicze, Kąśna Dolna – Dworek Ignacego Jana Paderewskiego.

Logo katalog on-line

baner boczny: Sowa MOBI

Logo w.bibliotece

Logo Facebooka

Logo Dyskusyjnego Klubu Książki

Logo Gazety Szczucińskiej

 

Programy:

 

    Logo Biblioteki Narodowej

                

Logo Mała książka wielki człowiek

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej

Logo strony internetowej Miasta Szczucin